Sistemos rodoma kaina yra su visais mokesčiais, todėl už nieką Jums papildomai mokėti nereikės.
Aviabilietų grąžinimo, datos ar pavardės keitimo taisyklės yra nustatomos oro linijų bendroviu. Rezervuojant bilietus Jūs būsite informuoti apie šias detales.
Kuo mažiau laiko lieka iki skrydžio, tuo brangesnis yra bilietas, t.y. kiekvieno lėktuvo vietos yra suskirstytos į skirtingų kainų klases, taigi darant ir apmokant rezervaciją kuo anksčiau, yra didesnė tikimybė įsigyti pigesnį aviabilietą.
Pigaus bilieto įsigijimas- tai beveik tam tikras mokslas. Yra kelios paprastos taisyklės tiems, kurie perka bilietą pirmą kartą. Vadovaujantis jomis, įsigyjant aviabilietus, galima gerokai sumažinti savo išlaidas.
Planuojate savo kelionę iš anksto? Kuo arčiau skrydžio data, tuo daugiau jums teks sumokėti už bilietus. Kodėl? Įžvalgūs aviakompanijos darbuotojai pastebėjo, kad verslininkai dažniausiai savo keliones planuoja paskutiniu momentu, negali kelionę perkelti kitam laikui ir yra pasirengęsumokėti už tai, kad jinai įvyktų būtent jiems reikiamu laiku ir tikrai nevėliau. Taigi verslininkai permoka, aviakompanijos uždirba, o jūs įgyjate privalumą. Kaip taisyklė, pirmi lėktuvo bilietai (8-10% nuo visų esamų) parduodami gerokai žemesnėmis kainomis, nei likusieji. Taigi rezervuokite aviabilietus iš anksto, ne mažiau kaip prieš 21 dienas, dar geriau už mėnesio iki skrydžio. Tikrai nustebsite pastebėję, kiek jūs sugebėjote sutaupyti.
Lankstus keliavimo tvarkaraštis padės sumažinti jūsų išlaidas, norint nusipirkti aviabilietą. Pastebėsite, kad skristi šeštadienį arba savaitės vidury yra daug pigiau. Pirmadienio rytą dauguma skrenda darbo reikalais, penktadienį- grįžta atgal arba skrenda praleisti savaitgalius kitur.
Ieškote alternatyvų populiariems maršrutams. Labai dažnai, pasirinkus tam tikrą vieno ar kito miesto oro uostą, galima sutaupyti ir nuskristi pigiau. Pigių skrydžių paslaugas teikiančios aviakompanijos renkasi alternatyvius oro uostus. Taip sutaupo mokėdami už oro uostų servisą, o dėl pastarojo – turi galimybę sumažina tarifus aviabilietams. Be to, mažiau populiariuose oro uostuose pigesnės ir kitos paslaugos. Pavyzdžiui, taksi iškvietimas ir automobilių nuoma. Nėra eilių baruose ir prie ledų automatų.
Stebėkite specialiuosius pasiūlymus. Tokių akcijų metu aviabilietą galima įsigyti už labai patrauklią kainą. Taigi, atsiradus laisvai minutei, būtinai pasitikrinkite kainas. Gal tą minutę nusišypsos sėkmė ir jūs gausite lėktuvo bilietą beveik už dyką!
Nereikėtų pamiršti, kad aviabilietai, nupirkti specialiųjų pasiūlymų metu pagal specialiuosius tarifus, beveik visada yra su apribojimais. Dažnai juos nebegalima grąžinti. Tam tikri patikslinimai, pataisymai taip pat dažniausiai vykdomi už papildomą mokestį.
Rezervuokite aviabilietus į abi puses. Tai gali padėti sutaupyti iki 35% kainos.
Elektroninis bilietas- tai šiuolaikinė technologija perkant lėktuvo bilietus. Aviabilieto įsigijimas ir rezervavimas vykdomas įprastiniu būdu. Pagrindiniu tokio elektroninio bilieto skirtumu nuo standartinio yra tas, kad nėra popierinio bilieto, ant kurio pateikiama visa skrydžiui reikiama informacija. Dabar jinai saugoma specialioje duomenų bazėje elektroniu pavidalu. E-bilietas- tai dokumentas, kuris patvirtina sutarties sudarymą tarp keleivio ir aviakompanijos. Nereikia eiti prie kasos arba laukti kurjerio, kad gautumėte savo bilietą. Jo neįmanoma pamiršti, pamesti, užlieti kava arba tiesiog išmesti po skrydžio, nepagalvojus apie tai, jog tas pats bilietas turi būti būtinai pateiktas grįžtant atgal.
Mes neparduodame standartinius bilietus (popierinius bilietus), bet, jeigu labai norite turėti popierinį aviabilieto variantą, tai galite papildomai užmokėti maždaug 10 EUR ir tada atsiimti standartinį bilietą aviakompanijos biure, kuri atsakinga už jūsų skrydį.
Atsiskaitymui už komandiruotę, jums reikia:
a) Kai perka bilietus internetu, atsispausdinkiti patvirtinimą ir prisisegiti dokumenta kaip “invoice”.
b) Tais atvejais, kai parduodant keleivinio transporto bilietus neprivaloma išduoti kasos
aparato kvito, keleivinio transporto išlaidos pripažįstamos sąnaudomis pagal teiss
aktų reikalavimus atitinkančius keleivinio transporto bilietus. Ant keleivinio
transporto bilieto neturi būti nurodomas pirkjo (kliento) pavadinimas, įmonės kodas
(asmens kodas);
Pasas:
Pasas yra pagrindinis asmens dokumentas, skirtas vykti į užsienio valstybes. Kai kuriais atvejais į užsienį galima vykti ir su asmens tapatybė kortele, tačiau tik į tas valstybes, su kuriomis Lietuvos Respublika yra su dariusi specialias sutartis ar susitarimus.
Prieš išvykdami į užsienį pasitikrinkite savo paso galiojimo laiką. Je paso galiojimas baigiasi prieš 6 mėnesius iki Jūsų grįžimo į Lietuvą, susisiekite su valstybės, į kurią vykstate, diplomatine atstovybe ar konsulin įstaiga ir paprašykite informacijos apie šalies, į kurią vykstate, reikalavi mus dėl paso galiojimo laiko. Atminkite, kad kai kurios užsienio valstybė reikalauja, kad įvažiuojančiojo į šalį asmens paso galiojimo laikas baigtų si ne anksčiau kaip po 3 (ar net 6) mėnesių po kelionės pabaigos.
Pasas yra Jūsų tapatybę ir pilietybę patvirtinantis dokumentas, todė būnant užsienio valstybėje jį reikia saugoti, nes paso praradimas gali su kelti daug nemalonumų. Pasu gali naudotis tik tas pilietis, kuriam pasa buvo išduotas. Paso pardavimas ar leidimas juo naudotis kitiems asme nims yra neteisėtas ir užtraukia teisinę atsakomybę.
Prieš išvykdami padarykite keletą savo paso ir kitų dokumentų (asmens tapatybės kortelės, vairuotojo pažymėjimo ir kt.) kopijų ir laikykite jas atskirai nuo originalų kelionės metu. Taip pat rekomenduojama palikti paso kopiją savo šeimos nariams. Pasiimkite su savimi keletą savo nuotraukų (35 × 45 mm dydžio, atitinkančių Jūsų amžių), tai gali padėti norint greičiau gauti kitą dokumentą ar išduoti naują pasą, jei senąjį prarasite.
Pasas išduodamas piliečiui, gyvenančiam Lietuvos Respublikoje arba užsienio valstybėse. Pasas gali būti išduotas piliečiui, nepaisant jo amžiaus. Piliečiai, kurių gyvenamoji vieta pagal gyventojų registrą įrašyta (deklaruota) Lietuvos Respublikoje, dėl paso išdavimo ir keitimo kreipiasi į savo gyvenamosios vietos migracijos tarnybą. Jeigu piliečio gyvenamoji vieta gyventojų registre neįrašyta ir pilietis negali nustatyta tvarka deklaruoti gyvenamosios vietos, pasą piliečio atskiru raštišku prašymu išduoda ir keičia migracijos tarnyba, kurios aptarnaujamoje teritorijoje pilietis gyvena.
Jeigu pilietis, gyvenantis užsienio valstybėje, yra deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, prašymą išduoti (pakeisti) pasą ir dokumentus dėl paso gavimo ar jo pakeitimo jis pateikia migracijos tarnybai, kurios aptarnaujamoje teritorijoje yra deklaravęs gyvenamąją vietą. Pilietis, gyvenantis užsienio valstybėje, kuris nėra deklaravęs gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje arba kuris yra deklaravęs išvykimą iš Lietuvos Respublikos, dėl paso išdavimo ar keitimo turi kreiptis į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą užsienio valstybėje arba į Migracijos departamentą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.
Pasas keičiamas jeigu:
* pilietis pakeičia vardą, pavardę, gimimo datą, gimimo vietą, asmens kodą;
* pasas tapo netinkamas naudoti;
* pase yra netikslių įrašų;
* išnaudoti vizoms skirti lapai;
* pasibaigė paso galiojimo laikas;
* to pageidauja pilietis.
Prieš kreipiantis į diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą dėl paso išdavimo ar keitimo, rekomenduotina iš anksto pasidomėti, kokius dokumentus reikia pateikti. Šią informacija galite rasti Užsienio reikalų ministerijos interneto puslapyje, diplomatinių atstovybių tinklalapiuose, paskambinę tos atstovybės, į kurią planuojate kreiptis, telefonu arba konsulinės informacijos telefonu (8 ~ 5) 236 2400.
Jei pasą pilietis prarado užsienio valstybėje, tai apie paso praradimą laisvos formos raštišku pranešimu jis turi informuoti diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą. Ši informacija nedelsiant perduodama Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos. Migracijos departamentas prarastą pasą skelbia negaliojančiu.
Jei pasas prarandamas, tampa netinkamas naudoti ar pasibaigia jo galiojimo laikas, piliečiui, laikinai esančiam užsienio valstybėje, Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė arba konsulinė įstaiga gali išduoti dokumentą, leidžiantį grįžti į Lietuvos Respubliką – Asmens grįžimo pažymėjimą – jeigu pilietis neturi kito galiojančio kelionės dokumento.
Asmens tapatybės kortelė:
Asmens tapatybės kortelė yra pagrindinis Lietuvos Respublikos piliečio asmens dokumentas, patvirtinantis jo asmens tapatybę ir pilietybę, skirtas naudoti Lietuvos Respublikoje. Asmens tapatybės kortelė gali būti naudojama vykti į užsienio valstybes, tačiau tik tais atvejais, kai tai numatyta tarptautinėse sutartyse ir susitarimuose. Europos Sąjungos šalių tapatybės kortelių galiojimas kelionėms po Europos Sąjungos šalis nustatytas Europos Tarybos direktyvomis.
Šiuo metu su Lietuvos Respublikoje išduota asmens tapatybės kortele galima vykti į Europos Sąjungos valstybes, taip pat ir į Juodkalnijos Respubliką, Kroatijos Respubliką, San Marino Respubliką, Norvegijos Karalystę ir Šveicarijos Konfederaciją.
Vykstant į kitas užsienio valstybes nepamirškite su savimi pasiimti paso. Visoms valstybėms, kurių asmens tapatybės korteles Lietuvos Respublika pripažįsta galiojančiomis kelionėms, yra pateikti Lietuvos išduodamų asmens tapatybės kortelių pavyzdžiai.
Asmens tapatybės kortelės išduodamos ir keičiamos tik Lietuvoje. Per Lietuvos Respublikos diplomatines atstovybes ar konsulines įstaigas asmens tapatybės kortelės neišduodamos ir nekeičiamos. Dėl asmens tapatybės kortelės išdavimo ir keitimo pilietis turi kreiptis į migracijos tarnybą pagal gyventojų registre įrašytą piliečio gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.
Jeigu gyventojų registre neįrašyta (nedeklaruota) piliečio gyvenamoji vieta ir pilietis negali nustatyta tvarka deklaruoti gyvenamosios vietos, asmens tapatybės kortelę piliečio atskiru raštišku prašymu išduoda ir keičia migracijos tarnyba, kurios aptarnaujamoje teritorijoje pilietis gyvena. Jei asmens tapatybės kortelė yra prarasta, tampa netinkama naudoti ar pasibaigia jos galiojimo laikas, piliečiui laikinai esant užsienio valstybėje, Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga užsienio valstybėje gali išduoti dokumentą, leidžiantį grįžti į Lietuvos Respubliką, jeigu pilietis neturi kito galiojančio dokumento.
Dokumentai vaikams.
Vykstant į užsienio valstybes su Lietuvos Respublikoje gyvenančiais vaikais, neturinčiais 18 metų (išskyrus asmenis iki 18 metų, sudariusius santuoką, arba teismo tvarka pripažintus veiksniais – emancipuotus), svarbu turėti reikiamus ir galiojančius dokumentus. Jei Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas dokumentas, patvirtinantis, kad vaikas nuolatos gyvena užsienio valstybėje, kertant sieną užtenka pateikti vaiko asmens tapatybės dokumentą, papildomų pažymų ar vaiko tėvų sutikimų nereikia.
Visais atvejais, nesvarbu, ar vaikas vyksta į užsienio valstybę su abiem tėvais (įtėviais) ar vienu iš jų, globėju (rūpintoju), įgaliotu atstovu ar vienas, vykstant per sieną pasienio kontrolės punkto pareigūnams būtina pateikti vaiko asmens tapatybės dokumentą – pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Atkreiptinas dėmesys, kad vaiko gimimo liudijimas nėra asmens tapatybės dokumentas, tinkamas keliauti į užsienį.
Papildomi dokumentai turi būti pateikti atsižvelgiant į tai, su kuo vaikas vykstą į užsienio valstybę:
• Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę su vienu iš tėvų, pasienio kontrolės punkto pareigūnams reikia pateikti tik vaiko asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Antrojo iš vaiko tėvų rašytinio sutikimo pateikti nereikia. Tuo atveju, kai vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo vaikas išvyksta į užsienio valstybę, pavarde, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnų reikalavimu pateikiamas vaiko gimimo liudijimas.
• Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę su lydinčiu asmeniu, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas vyktų su jį lydinčiu asmeniu, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstai- gos pareigūno, arba seniūno.
• Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę vienas, kartu su asmens tapa-tybę patvirtinančiu dokumentu pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas vyktų vienas, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno.
• Kai vaikas vyksta į užsienio valstybę su organizuota vaikų grupe į ekskursiją, turistinę kelionę ar kitas organizuotas keliones (su sporto, mokslo, meno ar kitais kolektyvais), kartu su asmens tapatybę patvirtinančiais dokumentais pasienio kontrolės punkto pareigūnų reikalavimu turi būti pateiktas kelionės organizatoriaus parašu ir antspaudu patvirtintas raštas, kuriame turi būti nurodytas išvykstančių vaikų ir juos lydinčių asmenų vardinis sąrašas, ir šio rašto kopija. Už šio sąrašo sudarymą atsakingas kelionės organizatorius. Vaiko duomenys į sąrašą gali būti įtraukiami tik gavus bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinį sutikimą. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno. Tėvų, globėjų (rūpintojų) sutikimus turi saugoti kelionės organizatorius.
Vaiko, kuriam yra nustatyta globa (rūpyba), globėjas (rūpintojas), vaikų globos (rūpybos) institucijos vadovas ar jo įgaliotas atstovas, likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki numatyto vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybę, privalo raštu informuoti savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą (skyrių) apie numatomą laikiną vaiko išvykimą į užsienio valstybę, nurodydamas kelionės tikslą, trukmę ir šalį, į kurią vykstama.
Vaiko, kuris yra Lietuvos Respublikos pilietis, grįžimui į Lietuvos Respubliką reikia tik asmens tapatybės dokumento (paso arba asmens tapatybės kortelės), papildomų sutikimų ar kitų dokumentų pateikti nereikia, nesvarbu, su kuo jis grįžta.
Deja, galimybės atskirai rezervuoti lėktuvo bilietą vaikui nėra. Jeigu jūs aviabilieto užsakymo/pirkimo metu pamiršote pasakyti, kad su jumis skris vaikas, susisiekite su mūsų informacijos tarnybos operatoriumi telefonu… Su malonumu jums padėsime.
Skrydžių bilietų pardavėjai perkant lėktuvų bilietus neklausia apie nėštumą, tačiau oro uosto
pareigūnai turi teisę paklausti šios informacijos. Norint išvengti nesklandumų rekomenduojame
gauti iš gydytojo raštišką leidimą skristi (anglų kalba).
Visų avialinijų taisyklės skiriasi, todėl prieš
keliaujant rekomenduojame pasidomėti ir tik tada pirkti bilietus.
Straipsnyje pateikiami trumpi taisyklių, taikomų besilaukiančioms, aprašymai dažniausiai Europoje
skraidančių avialinijų.
Prieš keliaujant lėktuvu „nėštukėms“ būtina žinoti:
• dažniausiai nuo 28 iki 32 nėštumo savaitės keliaujant lėktuvu privaloma pateikti gydytojo pažymą (anglų kalba), kurią nėščioji privalo turėti visos kelionės metu;
• gydytojo pažyma turi būti galiojanti (apie tai jus informuos pažymą išduodanti gydymo įstaiga);
• nepateikus galiojančios gydytojo pažymos nėščioji į lėktuvą gali nepatekti;
• lėktuvu keliaujanti nėščioji prisiima visą riziką ir atsakomybę už galimus jos ir kūdikio sveikatos sutrikimus.
Kada skrydžio geriau atsisakyti?
Kelionės nėštumo metu yra gana dažnos. Tačiau, jeigu jūsų nėštumas yra priskiriamas rizikos
grupei arba turite problemų su širdimi, kraujagyslėmis, pasitarkite su gydytoju.
Pasikalbėkite net ir tada, jei lėktuvais skraidyti bijote.
Kai kuriais atvejais orlaivio palydovas ar kapitonas, įvertinęs moters būklę prieš skrydį bei
skrydžio aplinkybes (nepalankios oro sąlygos, sudėtingas skrydis ar kt.), gali priimti
sprendimą neleisti vežti besilaukiančią keleivę. Tokių priemonių imamasi kilus įtarimui, jog
skrydis gali turėti neigiamos įtakos „nėštukės“ sveikatai.
Pigaus bilieto įsigijimas- tai beveik tam tikras mokslas. Yra kelios paprastos taisyklės tiems, kurie perka bilietą pirmą kartą. Vadovaujantis jomis, įsigyjant aviabilietus, galima gerokai sumažinti savo išlaidas.
Planuojate savo kelionę iš anksto? Kuo arčiau skrydžio data, tuo daugiau jums teks sumokėti už bilietus. Kodėl? Įžvalgūs aviakompanijos darbuotojai pastebėjo, kad verslininkai dažniausiai savo keliones planuoja paskutiniu momentu, negali kelionę perkelti kitam laikui ir yra pasirengę sumokėti už tai, kad jinai įvyktų būtent jiems reikiamu laiku ir tikrai nevėliau. Taigi verslininkai permoka, aviakompanijos uždirba, o jūs įgyjate privalumą. Kaip taisyklė, pirmi lėktuvo bilietai (8-10% nuo visų esamų) parduodami gerokai žemesnėmis kainomis, nei likusieji. Taigi rezervuokite aviabilietus iš anksto, ne mažiau kaip prieš 21 dienas, dar geriau už mėnesio iki skrydžio. Tikrai nustebsite pastebėję, kiek jūs sugebėjote sutaupyti.
Lankstus keliavimo tvarkaraštis padės sumažinti jūsų išlaidas, norint nusipirkti aviabilietą. Pastebėsite, kad skristi šeštadienį arba savaitės vidury yra daug pigiau. Pirmadienio rytą dauguma skrenda darbo reikalais, penktadienį- grįžta atgal arba skrenda praleisti savaitgalius kitur.
Ieškote alternatyvų populiariems maršrutams. Labai dažnai, pasirinkus tam tikrą vieno ar kito miesto oro uostą, galima sutaupyti ir nuskristi pigiau. Pigių skrydžių paslaugas teikiančios aviakompanijos renkasi alternatyvius oro uostus. Taip sutaupo mokėdami už oro uostų servisą, o dėl pastarojo – turi galimybę sumažina tarifus aviabilietams. Be to, mažiau populiariuose oro uostuose pigesnės ir kitos paslaugos. Pavyzdžiui, taksi iškvietimas ir automobilių nuoma. Nėra eilių baruose ir prie ledų automatų.
Stebėkite specialiuosius pasiūlymus. Tokių akcijų metu aviabilietą galima įsigyti už labai patrauklią kainą. Taigi, atsiradus laisvai minutei, būtinai pasitikrinkite kainas. Gal tą minutę nusišypsos sėkmė ir jūs gausite lėktuvo bilietą beveik už dyką!
Nereikėtų pamiršti, kad aviabilietai, nupirkti specialiųjų pasiūlymų metu pagal specialiuosius tarifus, beveik visada yra su apribojimais. Dažnai juos nebegalima grąžinti. Tam tikri patikslinimai, pataisymai taip pat dažniausiai vykdomi už papildomą mokestį.
Rezervuokite aviabilietus į abi puses. Tai gali padėti sutaupyti iki 35% kainos.
Mes neparduodame standartinius bilietus (popierinius bilietus), bet, jeigu labai norite turėti popierinį aviabilieto variantą, tai galite papildomai užmokėti maždaug 10 EUR ir tada atsiimti standartinį bilietą aviakompanijos biure, kuri atsakinga už jūsų skrydį
Atsiskaitymui už komandiruotę, jums reikia:
a) Kai perka bilietus internetu, atsispausdinkiti patvirtinimą ir prisisegiti dokumenta kaip “invoice”.
b) Tais atvejais, kai parduodant keleivinio transporto bilietus neprivaloma išduoti kasos
aparato kvito, keleivinio transporto išlaidos pripažįstamos sąnaudomis pagal teiss
aktų reikalavimus atitinkančius keleivinio transporto bilietus. Ant keleivinio
transporto bilieto neturi būti nurodomas pirkjo (kliento) pavadinimas, įmonės kodas
(asmens kodas);
Pasas:
Pasas yra pagrindinis asmens dokumentas, skirtas vykti į užsienio valstybes. Kai kuriais atvejais į užsienį galima vykti ir su asmens tapatybė kortele, tačiau tik į tas valstybes, su kuriomis Lietuvos Respublika yra su dariusi specialias sutartis ar susitarimus.
Prieš išvykdami į užsienį pasitikrinkite savo paso galiojimo laiką. Je paso galiojimas baigiasi prieš 6 mėnesius iki Jūsų grįžimo į Lietuvą, susisiekite su valstybės, į kurią vykstate, diplomatine atstovybe ar konsulin įstaiga ir paprašykite informacijos apie šalies, į kurią vykstate, reikalavi mus dėl paso galiojimo laiko. Atminkite, kad kai kurios užsienio valstybė reikalauja, kad įvažiuojančiojo į šalį asmens paso galiojimo laikas baigtų si ne anksčiau kaip po 3 (ar net 6) mėnesių po kelionės pabaigos.
Pasas yra Jūsų tapatybę ir pilietybę patvirtinantis dokumentas, todė būnant užsienio valstybėje jį reikia saugoti, nes paso praradimas gali su kelti daug nemalonumų. Pasu gali naudotis tik tas pilietis, kuriam pasa buvo išduotas. Paso pardavimas ar leidimas juo naudotis kitiems asme nims yra neteisėtas ir užtraukia teisinę atsakomybę.
Prieš išvykdami padarykite keletą savo paso ir kitų dokumentų (asmens tapatybės kortelės, vairuotojo pažymėjimo ir kt.) kopijų ir laikykite jas atskirai nuo originalų kelionės metu. Taip pat rekomenduojama palikti paso kopiją savo šeimos nariams. Pasiimkite su savimi keletą savo nuotraukų (35 × 45 mm dydžio, atitinkančių Jūsų amžių), tai gali padėti norint greičiau gauti kitą dokumentą ar išduoti naują pasą, jei senąjį prarasite.
Pasas išduodamas piliečiui, gyvenančiam Lietuvos Respublikoje arba užsienio valstybėse. Pasas gali būti išduotas piliečiui, nepaisant jo amžiaus. Piliečiai, kurių gyvenamoji vieta pagal gyventojų registrą įrašyta (deklaruota) Lietuvos Respublikoje, dėl paso išdavimo ir keitimo kreipiasi į savo gyvenamosios vietos migracijos tarnybą. Jeigu piliečio gyvenamoji vieta gyventojų registre neįrašyta ir pilietis negali nustatyta tvarka deklaruoti gyvenamosios vietos, pasą piliečio atskiru raštišku prašymu išduoda ir keičia migracijos tarnyba, kurios aptarnaujamoje teritorijoje pilietis gyvena.
Jeigu pilietis, gyvenantis užsienio valstybėje, yra deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, prašymą išduoti (pakeisti) pasą ir dokumentus dėl paso gavimo ar jo pakeitimo jis pateikia migracijos tarnybai, kurios aptarnaujamoje teritorijoje yra deklaravęs gyvenamąją vietą. Pilietis, gyvenantis užsienio valstybėje, kuris nėra deklaravęs gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje arba kuris yra deklaravęs išvykimą iš Lietuvos Respublikos, dėl paso išdavimo ar keitimo turi kreiptis į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą užsienio valstybėje arba į Migracijos departamentą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.
Pasas keičiamas jeigu:
* pilietis pakeičia vardą, pavardę, gimimo datą, gimimo vietą, asmens kodą;
* pasas tapo netinkamas naudoti;
* pase yra netikslių įrašų;
* išnaudoti vizoms skirti lapai;
* pasibaigė paso galiojimo laikas;
* to pageidauja pilietis.
Prieš kreipiantis į diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą dėl paso išdavimo ar keitimo, rekomenduotina iš anksto pasidomėti, kokius dokumentus reikia pateikti. Šią informacija galite rasti Užsienio reikalų ministerijos interneto puslapyje, diplomatinių atstovybių tinklalapiuose, paskambinę tos atstovybės, į kurią planuojate kreiptis, telefonu arba konsulinės informacijos telefonu (8 ~ 5) 236 2400.
Jei pasą pilietis prarado užsienio valstybėje, tai apie paso praradimą laisvos formos raštišku pranešimu jis turi informuoti diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą. Ši informacija nedelsiant perduodama Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos. Migracijos departamentas prarastą pasą skelbia negaliojančiu.
Jei pasas prarandamas, tampa netinkamas naudoti ar pasibaigia jo galiojimo laikas, piliečiui, laikinai esančiam užsienio valstybėje, Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė arba konsulinė įstaiga gali išduoti dokumentą, leidžiantį grįžti į Lietuvos Respubliką – Asmens grįžimo pažymėjimą – jeigu pilietis neturi kito galiojančio kelionės dokumento.
Asmens tapatybės kortelė:
Asmens tapatybės kortelė yra pagrindinis Lietuvos Respublikos piliečio asmens dokumentas, patvirtinantis jo asmens tapatybę ir pilietybę, skirtas naudoti Lietuvos Respublikoje. Asmens tapatybės kortelė gali būti naudojama vykti į užsienio valstybes, tačiau tik tais atvejais, kai tai numatyta tarptautinėse sutartyse ir susitarimuose. Europos Sąjungos šalių tapatybės kortelių galiojimas kelionėms po Europos Sąjungos šalis nustatytas Europos Tarybos direktyvomis.
Šiuo metu su Lietuvos Respublikoje išduota asmens tapatybės kortele galima vykti į Europos Sąjungos valstybes, taip pat ir į Juodkalnijos Respubliką, Kroatijos Respubliką, San Marino Respubliką, Norvegijos Karalystę ir Šveicarijos Konfederaciją.
Vykstant į kitas užsienio valstybes nepamirškite su savimi pasiimti paso. Visoms valstybėms, kurių asmens tapatybės korteles Lietuvos Respublika pripažįsta galiojančiomis kelionėms, yra pateikti Lietuvos išduodamų asmens tapatybės kortelių pavyzdžiai.
Asmens tapatybės kortelės išduodamos ir keičiamos tik Lietuvoje. Per Lietuvos Respublikos diplomatines atstovybes ar konsulines įstaigas asmens tapatybės kortelės neišduodamos ir nekeičiamos. Dėl asmens tapatybės kortelės išdavimo ir keitimo pilietis turi kreiptis į migracijos tarnybą pagal gyventojų registre įrašytą piliečio gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.
Jeigu gyventojų registre neįrašyta (nedeklaruota) piliečio gyvenamoji vieta ir pilietis negali nustatyta tvarka deklaruoti gyvenamosios vietos, asmens tapatybės kortelę piliečio atskiru raštišku prašymu išduoda ir keičia migracijos tarnyba, kurios aptarnaujamoje teritorijoje pilietis gyvena. Jei asmens tapatybės kortelė yra prarasta, tampa netinkama naudoti ar pasibaigia jos galiojimo laikas, piliečiui laikinai esant užsienio valstybėje, Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga užsienio valstybėje gali išduoti dokumentą, leidžiantį grįžti į Lietuvos Respubliką, jeigu pilietis neturi kito galiojančio dokumento.
Dokumentai vaikams.
Vykstant į užsienio valstybes su Lietuvos Respublikoje gyvenančiais vaikais, neturinčiais 18 metų (išskyrus asmenis iki 18 metų, sudariusius santuoką, arba teismo tvarka pripažintus veiksniais – emancipuotus), svarbu turėti reikiamus ir galiojančius dokumentus. Jei Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas dokumentas, patvirtinantis, kad vaikas nuolatos gyvena užsienio valstybėje, kertant sieną užtenka pateikti vaiko asmens tapatybės dokumentą, papildomų pažymų ar vaiko tėvų sutikimų nereikia.
Visais atvejais, nesvarbu, ar vaikas vyksta į užsienio valstybę su abiem tėvais (įtėviais) ar vienu iš jų, globėju (rūpintoju), įgaliotu atstovu ar vienas, vykstant per sieną pasienio kontrolės punkto pareigūnams būtina pateikti vaiko asmens tapatybės dokumentą – pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Atkreiptinas dėmesys, kad vaiko gimimo liudijimas nėra asmens tapatybės dokumentas, tinkamas keliauti į užsienį.
Papildomi dokumentai turi būti pateikti atsižvelgiant į tai, su kuo vaikas vykstą į užsienio valstybę:
• Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę su vienu iš tėvų, pasienio kontrolės punkto pareigūnams reikia pateikti tik vaiko asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Antrojo iš vaiko tėvų rašytinio sutikimo pateikti nereikia. Tuo atveju, kai vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo vaikas išvyksta į užsienio valstybę, pavarde, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnų reikalavimu pateikiamas vaiko gimimo liudijimas.
• Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę su lydinčiu asmeniu, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas vyktų su jį lydinčiu asmeniu, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstai- gos pareigūno, arba seniūno.
• Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę vienas, kartu su asmens tapa-tybę patvirtinančiu dokumentu pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas vyktų vienas, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno.
• Kai vaikas vyksta į užsienio valstybę su organizuota vaikų grupe į ekskursiją, turistinę kelionę ar kitas organizuotas keliones (su sporto, mokslo, meno ar kitais kolektyvais), kartu su asmens tapatybę patvirtinančiais dokumentais pasienio kontrolės punkto pareigūnų reikalavimu turi būti pateiktas kelionės organizatoriaus parašu ir antspaudu patvirtintas raštas, kuriame turi būti nurodytas išvykstančių vaikų ir juos lydinčių asmenų vardinis sąrašas, ir šio rašto kopija. Už šio sąrašo sudarymą atsakingas kelionės organizatorius. Vaiko duomenys į sąrašą gali būti įtraukiami tik gavus bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinį sutikimą. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno. Tėvų, globėjų (rūpintojų) sutikimus turi saugoti kelionės organizatorius.
Vaiko, kuriam yra nustatyta globa (rūpyba), globėjas (rūpintojas), vaikų globos (rūpybos) institucijos vadovas ar jo įgaliotas atstovas, likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki numatyto vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybę, privalo raštu informuoti savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą (skyrių) apie numatomą laikiną vaiko išvykimą į užsienio valstybę, nurodydamas kelionės tikslą, trukmę ir šalį, į kurią vykstama.
Vaiko, kuris yra Lietuvos Respublikos pilietis, grįžimui į Lietuvos Respubliką reikia tik asmens tapatybės dokumento (paso arba asmens tapatybės kortelės), papildomų sutikimų ar kitų dokumentų pateikti nereikia, nesvarbu, su kuo jis grįžta.
Deja, galimybės atskirai rezervuoti lėktuvo bilietą vaikui nėra. Jeigu jūs aviabilieto užsakymo/pirkimo metu pamiršote pasakyti, kad su jumis skris vaikas, susisiekite su mūsų informacijos tarnybos operatoriumi telefonu… Su malonumu jums padėsime.
Dauguma aviakompanijų vykdo apribojimus, pervežant nėščias moteris. Ne kiekviena kompanija pasiruošusi suteikti skrydžio paslaugas būsimai mamai. Informaciją apie visus reikalavimus, kurių besilaikant nėščiosios gali skrysti, galima surasti atsakingos už jūsų skrydį aviakompanijos tinklalapyje.
Norėdami užtikrinti nėščiųjų ir jų vaikų saugumą, nėščiosioms leidžiama skristi su viena sąlyga: jos turi pateikti medicinos pažymą, kurioje turi būti nurodyta, jog nėščioji gali keliauti oru būtent tuo laikotarpiu, kuriuo numatytas skrydis. Jeigu gydytojo išrašytoje pažymoje nenurodyta skrydžio data, tai tokia pažyma galioja 7 dienas nuo jos išrašymo datos.
Moterims, kurios artimiausiomis dienomis, savaitėmis turi pagimdyti (kurioms skaičiuojami paskutiniai nėštumo mėnesiai), kai kurios aviakompanijos atsako skrydyje, kadangi lėktuve skrydžio metu nėra galimybės suteikti specialiosios medicininės pagalbos.